Blog Fiorello
Sklep fiorello.pl

Pofol(k)uj sobie!

08.05.2008

Coraz więcej motywów folklorystycznych pojawia się w nowoczesnym designie. Tym razem jednak w całkiem nowej wersji, bo często wzory ludowe wykorzystywane są przez projektantów.

Osobiście bardzo mnie to cieszy. Uwielbiam wszelkie hafty, robótki ręczne, pisanki czy kolorowe wycinanki. Tym bardziej, że zaledwie kilka dni temu babcia przekazała mi wszystkie wzory robótek ręcznych, które z kolei dostała od swojej mamy, mojej prababci. Jako jedyna wnuczka, czuję na sobie pewną odpowiedzialność za te pożółkłe kartki z wzorami absolutnie cudnymi; kwiaty są idealnie narysowane i tworzą wspaniałe kompozycje.

Haftowanie serwetek to w mojej rodzinie tradycja. Pamiętam jeszcze prababcię Zosię z nieodłącznym kawałkiem materiału, igłą i nitką. Spod jej ręki wychodziły śliczne rzeczy, którymi nas wszystkich obdarowywała. I wiecie, przy tym całym pędzie życia stwierdziłam, że żal mi jest chować gdzieś na dno szafy te wszystkie wzory. Haftowanie idzie mi na razie baaaaaardzo wolno, ale całkiem nieźle. To na razie niespodzianka dla babci, która nie wie, jak bardzo się staram i z uśmiechem pokazuje wszystkim, jaka byłam zdolna w szkole podstawowej, kiedy to wyhaftowałam jej kwiatek na ZPT. Tylko wyobraźcie sobie ten kwiatek … no ale dziecięce prace są zawsze największym skarbem.

Wracając jednak do sztuki ludowej, ciekawa jestem, czy posiadacie jakieś przedmioty w domu? Może wycinanki łowickie, albo chustę góralską? To te najbardziej znane, a może macie coś oryginalnego?

Jeśli chodzi o nasze produkty, zobaczcie obrus kurbits. Słynne, szwedzkie koniki to symbol regionu Dalarna, w którym przykłada się wielką wagę do tradycji i obyczajów.

 


1 komentarz do “Pofol(k)uj sobie!”

  1. Bog
    11.05.2008, 09:03

    Tak zachwycająco opowiadasz o haftowaniu, że aż chciałoby się wziąźć igłę do ręki i zagłębić w cydownej np. lnianej tkaninie i powędrowć między splotem a osnową aż do uzyskania wymarzonego wzoru. Kiedyś też próbowałam, ale z marnym skutkiem. Podziwiam jednak tego rodzaju prace jako kunsztowne dzieło. A propos obrusa, to kupiłam ten z grupy Poppy z pięknymi makami. Jest tak cudowny kolorystycznie i gatunkowo, i przy tym wspaniale uzupełnia wnetrze mojej jadalni, że dokupiłam jeszcze serwetki na mniejsze stoliki.
    Pozdrawiam – zadowolona klientka


Skomentuj


Spam Protection by WP-SpamFree Plugin